انواع ماسک های پزشکی و کاربرد آنها

انواع ماسک های پزشکی و کاربرد آنها

انواع ماسک های پزشکی در مدل های مختلف حتی قبل از این که نامی از ویروس کرونا در جهان شنیده شده باشد، بین عموم مردم در شرایط متفاوت مورد استفاده قرار می گرفت. حتما یادمان هست قبل از کرونا در شهر تهران، کرج و به ویژه اهواز که آلودگی هوا تاثیر منفی بسیاری روی تنفس افراد گذاشته بود اکثر مردم از انواع این ماسک های صورت پزشکی برای در امان ماندن از بیماری های ریوی و تنفسی ناشی از آلودگی هوا استفاده می کردند.

این روز ها که نگرانی از ابتلا به ویروس نو ظهر کرونا بین مردم جهان بیش از پیش در حال افزایش می باشد، مردم احساس نیاز بیشتری به استفاده از این ماسک ها در خود می بینند. متخصصان و دانشمندان نیز بسیار تاکید کرده اند که استفاده از ماسک های پزشکی نه تنها می تواند در کنترل شیوع هر چه بیشتر این ویروس کمک چشم گیری کند، بلکه 5 برابر احتمال مبتلا شدن هر فرد به این بیماری سخت را کاهش خواهد داد.

در ادامه این مطلب از سری مقالات پلاستجو قصد داریم به بررسی و کاربرد انواع ماسک های پزشکی بپردازیم.

انواع ماسک های پزشکی کدامند؟

قبل از هر چیزی بد نیست بدانید که هیچ ماسکی محافظت صد در صدی برای شما در برابر ویروس کرونا یا هر نوع عامل تهدید کننده خارجی دیگری ایجاد نخواهد کرد. بطور کلی میزان محافظت ماسک های پزشکی به نوع آن ها بستگی دارد چرا که هر نوع ماسکی بصورت اختصاصی به برای هدفی خاص تولید و ساخته شده است و قطعا برای همان هدف امنیت بالا‌تری نسبت به سایر ماسک‌های پزشکی برای فرد استفاده کننده خواهد داشت.

انواع ماسک های پزشکی و کاربرد آنها

  • ماسک های فیلتر دار :
    ماسک های فیلتر دار نیز دارای انواع مختلفی هستند که البته از نظر تاثیر گذاری و کارکرد نیز با یکدیگر تفاوت هایی هر چند کوچک دارند. یکی از معتبرترین و بهترین نوع ماسک های فیلتر دار ماسک N95 می باشد که حد اقل 95 در صد از ذرات معلق موجود در هوا را فیلتر می کند. البته از تکنولوژی ساخت این ماسک در طراحی ماسک هایی با کارایی بهتر بهره گرفته شده که نتیجه آن به تولید ماسک های N99 و N100 رسیده است که به ترتیب قابلیت فیلتر کردن 99 در صد و 99.97 در صد از ذرات موجود در هوا را دارا خواهند داشت.
  • ماسک های پارچه ای :
    ماسک های پارچه ای که این روز های بیشتر بین مردم جامعه دیده می شوند، اغلب فقط جنبه زیبایی داشته و در طرح ها و رنگ های متنوعی وارد بازار شده اند. این ماسک ها غیر از زیبایی تاثیر خیلی زیادی در کنترل ویروس کرونا یا جلوگیری از نفوذ ذرات معلق آلوده نخواهد داشت. مگر در صورتی که در این ماسک ها از الیاف کتان کاملا فشرده شده استفاده شده باشد.

ماسک جراحی سه لایه :
اساس و دلیل ساخت ماسک های جراحی محافظت از اطرافیان فرد استفاده کننده در برابر آلودگی های احتمالی موجود در بدن فرد که ممکن است با صحبت کردن، سرفه یا عطسه کردن به سایرین منتقل شود می باشد. البته این ماسک تا حد قابل توجهی از ورود ذرات معلق موجود در هوا به مجاری تنفسی فرد جلوگیری خواهند کرد
این ماسک های جراحی سه لایه یکبار مصرف بوده و پس از استفاده باید دور انداخته شوند چرا که آلودگی می تواند به بدنه این ماسک ها چه از داخل و چه بیرون بچسبد.

این ماسک ها همچنین دارای فنر پلاستیکی در قسمت بالایی خود می باشد که امکان سفت شدن ماسک دور بینی را به فرد می دهد تا بتواند قسمت های بیشتری از صورت را پوشش داده و از بخار کردن شیشه عینک افراد عینکی نیز جلوگیری شود.

کاربرد هر یک از ماسک های پزشکی چیست؟

همانطور که پیشتر گفته شد هر یک از ماسک های برای هدف خاصی ساخته شده اند و کاربرد مخصوص به خود را دارند بطور مثال نمی توان از ماسک های جراحی سه لایه برای ورود به یک کارگاه تولید مواد شیمیایی همچون رنگ سازی وارد شد بدون نگرانی از ایجاد مشکلات تنفسی و آسیب رساندن به ریه فرد.

در صورتی که به منظور جلو گیری از ابتلا به ویروس کرونا قصد استفاده از ماسک را دارید ابتدا باید این نکته را بدانید که هر نوع ماسکی نمی تواند تاثیر صد در صدی در محافظت شما از این ویروس داشته باشد. بلکه ماسک های پزشکی سه لایه بیشتر برای کنترل شیوع این بیماری و مراقبت از اطرافیان مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام ماسک برای پیشگیری از کرونا بهتر است؟

ماسک های پزشکی قابل استفاده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا براس اقشار مختلف جامعه نسبت به ارتباط و جایگاه اجتماعی که دارند متفاوت خواهد بود و نیاز به ماسک هایی مخصوص به محیط و شرایطی که در آن هستند دارند.

انواع ماسک های پزشکی و کاربرد آنها

بطور مثال کادر درمانی که بطور کاملا مستقیم با افراد مشکوک به بیماری در ارتباط هستند باید حتما از ماسک های قوی N95 و حتی N100 استفاده نمایند و علاوه بر ماسک به شیلد محافظتی و کاور های مخصوص پوششی نیز احتیاج دارند. حال آنکه اغلب کاردر درمانی با ماسک های پزشکی معمولی سه لایه مشاهده میشوند.

افرادی که خیلی در اجتماع حضور نداشته و شاید روزی یکبار برای خرید یا کار های روزمره از منزل خارج می شوند و وارد محیط های بسته و پر تجمع نمی شوند، ماسک های جراحی سه لایه برایشان کفایت می کند. البته این به شرطیست که فاصله اجتماعی را بطور دقیق و کامل رعایت نموده و بطور پیوسته از الکل و محلول های ضد عفونی کننده استفاده کنند.

ماسک های پزشکی تنظیم شونده که در پشت سر بسته می شوند نسبت به مواردی که دارای کش بوده و به دو طرف گوش متصل می شوند مناسب تر می باشد.

 بعلاوه در هنگام خرید ماسک های پزشکی باید به این نکته توجه داشت که وجود لایه های اضافی در ماسک می تواند تنفس را دشوار سازد که این امر برای افراد دارای مشکلات تنفسی بسیار خطر ناک خواهد بود. پس هر فرد باید مناسب با وضعیت سلامتی شخصی خود ماسکی را انتخاب نماید که کاملا صورت را از بالای بینی تا چانه بپوشاند.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه