انواع گالن های پلاستیکی

انواع گالن های پلاستیکی

قالب پذیری بالای پلی اتیلن و فرآیند تولید آسان ظروف بادی، بطری و گالن های پلاستیکی را به پرمصرف ترین و متنوع ترین گروه محصولات در صنعت بسته بندی تبدیل کرده است.

حجم گالن، سایز قطر دهانه، نوع دستگیره جهت سهولت در استفاده و همچنین قابلیت انبارش بر روی یکدیگر از جمله مواردی است که وابسته به نیاز مصرف کننده می تواند تغییر کند.

اما معمولا گالن های پلاستیکی از نظر فرآیند تولید و جنس تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند چرا که بخاطر نگهداری و حمل مواد شیمیایی و اسیدی در آنها باید از نوعی از پلیمر ساخته شوند تا استحکام و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و ضربه داشته باشند.

 

در ادامه این مطلب با پلاستجو همراه باشید تا با انواع گالن های پلاستیکی و جنس آنها بیشتر آشنا شوید.

 

جنس گالن های پلاستیکی

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم گالن های پلاستیکی از نظر جنس تفاوت و تنوع گسترده ای ندارند چرا که غالبا انواع گالن های پلاستیکی جهت نگهداری و بسته بندی مواد شیمیایی و اسیدی به کار برده می شود و در نتیجه باید مقاومت بالایی در برابر این نوع مواد داشته باشند.

مقاوم ترین ماده پلیمری در برابر شوینده ها و مواد اسیدی و شیمیایی پلی اتیلن است. گستره استفاده از پلی اتیلن در تولید بطری و گالن به قدری است که عموما گروه مصرف کنندگان این محصولات را به عنوان گالن های پلی اتیلنی می شناسند.

این ماده پلیمری از واکنش پلیمریزاسیون واحدهای اتیلن تهیه می شود. پلی اتیلن ها از خانواده بزرگ مواد پلی اولفین ها هستند. اتیلن با ساختار مولکولی C2H4 یک هیدروکربن گازی شکل است که از شکست مولکول های اتان که عضو اصلی گاز طبیعی است و از ترکیبات نفتی جدا می شود، به دست می آید. 

مولکول های اتیلن به طور کلی از دو واحد متیلن به فرمول CH2 تشکیل شده اند و در اثر آرایش های متوالی این مولکول ها به دنبال یکدیگر، ساختاری با فرمول CH2=CH2 به دست می آید که شامل پیوند دوگانه کربن – کربن می باشد. همین فرآیند باعث استحکام و مقاومت بالای زنجیره های پلی اتیلن می شود.

 

انواع گالن های پلاستیکی

 

فرآیند تولید بادی گالن های پلاستیکی

گرانول پلی اتیلن به نسبت با مستربچ و سایر افزودنی ها ترکیب و داخل قیف ورودی دستگاه تزریق پلاستیک ریخته می شود. مواد پس از عبور از سیلندر ماردون حرارت دیده و ذوب می شوند. مواد ذوب شده به صورت روده از نازل دستگاه تزریق پلاستیک به پایین آمده سپس دو کفه قالب فولادی آن را گرفته و بسته می شود. پس از بسته شدن قالب و قرارگیری روده در بین آن، نازل دمنده هوا با فشار روده مذاب را به بدنه قالب چسبانده و به شکل نهایی خود تبدیل می کند.

سپس دو کفه قالب از یکدیگر باز شده و محصول نهایی از آن جدا می شود.

 

انواع حجم گالن های پلاستیکی

گالن های پلاستیکی وابسته به نیاز مصرف کننده در حجم های متنوعی از حجم 2300 سی سی تا حجم 20 لیتر تولید می شود.

 

ظاهر و طراحی گالن های پلاستیکی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، قالب پذیری بالای مواد پلی اتیلن باعث شده تا تولیدکنندگان بتوانند طیف گسترده ای از محصولات را با ظاهر متفاوت طراحی و عرضه نمایند.

اسامی انتخاب شده برای آنها مانند؛ گالن کتابی، گالن کنگره دار، گالن دکمه دار، گالن گیج دار، گالن طرح آلمانی و گالن 3750 گرمی و …  نشان دهنده نیاز بالای صنعت به تنوع جهت بسته بندی و نگهداری مواد شیمیایی است.

انبارش و نگهداری از محصولات حساس و خورنده نیاز اصلی به وجود آمدن گالن ها است. با توجه به همین موضوع طراحان با انتخاب شکل کتابی، از حداکثر فضا استفاده و تعداد بالایی از گالن را در کنار یکدیگر جای میدهد. همچنین برخی دیگر از محصولات با داشتن دکمه (پین) بر روی (نرینگی) و حفره در زیر (مادگی) باعث ثبات و ایستایی بالای محصول بر روی یکدیگر می شوند.

برخی دیگر از مدل های گالن نیز دارای گیج و بدنه مدرج هستند که به گالن های گیج دار مشهور و این امکان را به مصرف کننده می دهند تا متوجه حجم محتوای داخل گالن شود. گیج خط شفافی بر روی بدنه مات ظرف است که با استفاده از آنها می توان به راحتی میزان محتوای داخل گالن را دید و هر میزان که مد نظر باشد از محتوای آن استفاده یا تا محل مشخص گالن را پر کرد.

 

انواع گالن های پلاستیکی

درب و آب بندی گالن های پلاستیکی

عدم نشتی مواد داخل بطری و گالن به بیرون از اهمیت بالایی برخوردار است و انتخاب درب هماهنگ با سایز قطر دهانه گالن باعث میشود در بعضی موارد از یک فاجعه بزرگ جلوگیری شود.

دهانه گالن ها بسته به حجم و کاربرد متغیر است که البته عموما استاندارد هستند.

اکثرا درب گالن های حجم بالا جهت آب بندی دارای فوم سیل و پلمپ بوده و در گالن های حجم پایین تر از درب های آب بند و گازبند استفاده می شود. 

 

جهت خرید انواع درب بطری و گالن کلیک کنید. همچنین میتوانید در مقاله ی معرفی انواع درب بطری های پلاستیکی با این محصولات نیز آشنا شوید.

 

برخی از تولیدکنندگان محصولات شیمیایی از گالن و بطری های آماده و اصطلاحا عمومی جهت بسته بندی خود استفاده می کنند و برخی دیگر نیز قالب مخصوص به خودشان را جهت طراحی سفارش می دهند.

ما در پلاستجو در کنار شما هستیم تا بسته به نیاز خود گالن عمومی خریداری کرده و یا قالب سفارشی تولید نمایید.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه