تفاوت لوله پلی اتیلنی با لوله فلزی

تفاوت لوله پلی اتیلنی با لوله فلزی

تفاوت لوله پلی اتیلنی با لوله فلزی

در سالهای اخیر رشد شتابان صنعت باعث شده تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جهت رفع نیازهای خود به اقلام جدید و کاربردی تر روی بیاورند تا علاوه بر بالا بردن بهره وری، هزینه های تمام شده را نیز کاهش دهند.

این تغییر رویکرد مدتها است که در صنعت ساختمان سازی به عنوان یکی از بزرگترین صنایع ایران نمود پیدا کرده است.

جایگزینی درب و پنجره های عایق و دوجداره پی وی سی به جای درب و پنجره های فلزی، استفاده از فوم پلی اورتان جهت پرکردن فضاهای خالی و عایق بندی دیوارها، استفاده از کفپوش های پی وی سی و اپوکسی به جای سنگ، چوب یا سرامیک و مواردی از این دست، نشانه های تغییر رویکرد مصرف در صنعت ساختمان سازی می باشد.

در این مقاله از سری مقالات پلاستجو درباره جایگزینی لوله های پلی اتیلنی به جای لوله های فولادی یا فلزی صحبت خواهیم کرد که تاثیر چشمگیری در کم کردن هزینه های نصب و نگهداری ناشی از ترکیدگی و خوردگی داشته و همچنین وزن پایین این گروه از محصولات، هزینه های حمل و نگهداری را نیز تا حد زیادی کاهش داده است.

 

لوله پلی اتیلنی چیست و چه کاربردی دارد؟ 

لوله پلی اتیلنی از مواد اولیه پتروشیمی و پلی اتیلن و به صورت اکسترودر تولید شده است.

انعطاف پذیری و مقاومت بالای این گروه از محصولات باعث شده تا از لوله پلی اتیلن در امور مختلف همچون آبرسانی، گازرسانی، شبکه  فاضلاب، برق کشی ساختمان، آبیاری زمین های کشاورزی و سیستم های آتش نشانی استفاده گردد.

در واقع همین تنوع در کاربرد، باعث محبوبیت این لوله های پلاستیکی در جهان شده است.

همانطور که گفته شد از لوله های پلاستیکی به دلیل خاصیت انعطاف پذیری آنها، می توان در زمینه و صنایع مختلف استفاده کرد چرا که وابسته به صنعت و نیاز مصرف کننده، قابلیت تولید در اشکال مختلف را دارد.

ترکیب مواد اولیه و کامپاندهای مختلف این اجازه را به تولیدکننده می دهد تا برای لوله کشی گاز و یا فاضلاب، لوله های مستحکم و یا جهت آبیاری باغات و مزارع، لوله تاشو یا لی فلت تولید نماید.

جهت خرید لوله های پلی اتیلنی کلیک کنید

 

تفاوت لوله پلی اتیلنی با لوله فلزی

 

مزایای لوله های پلی اتیلنی در مقابله با لوله های فلزی

استفاده از لوله های پلی اتیلنی در مقایسه با لوله های فلزی (چه در مقیاس صنعتی و چه در مقیاس خانگی) فراگیرتر است.

در ادامه برخی از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلنی یا همان پلاستیکی را شرح خواهیم داد:

– مقاومت بالای لوله های پلی اتیلنی نسبت به لوله های فلزی

مقاومت لوله های پلی اتیلنی در برابر مواد شیمیایی و خورنده یکی از اصلی ترین دلایل جایگزینی این گروه از محصولات با لوله های فلزی است.

لوله های فلزی تحمل بالایی در برابر رطوبت و مواد شیمیایی نداشته و به مرور زمان دچار خوردگی شده و استحکام خود را از دست میدهند. این موضوع باعث شده تا تولیدکنندگان محصولات شیمیایی از مخازن و لوله های پلی اتیلنی جهت انتقال و نگهداری استفاده نمایند.

لوله های پلاستیکی و مقاومت بالای آنها، برخلاف لوله های فلزی، باعث می شود مواد اکسید شده و تیکه های فلز وارد مواد شیمیایی نشده و به طبع آن کیفیت محصولات نهایی حفظ گردد.

کیفیت را می توان در عدم تغییر طعم و مزه آب شرب مصرفی شهری، بر اثر زنگ زدگی نیز مشاهده کرد.

 

لوله های پلاستیکی به دلیل مقاومت بالا در برابر هجوم میکروارگانیسم ها آثار زیست محیطی مخرب از خود بروز نمی دهند، زیرا پلی اتیلن هیچ ماده تغذیه کننده ای برای این میکروارگانیسم ها ندارد.

عموما لوله های پلی اتیلنی به دلیل استفاده از اتصال و جوش فیوژن، در برابر فشار و جابجایی ناشی از زمین لرزه و یا رانش زمین نیز مقاومت خوبی از خود نشان میدهند و در مقایسه با لوله های چدنی و بتنی کمتر آسیب می بینند.

البته میزان حرکت در گسل و زاویه استقرار خط لوله اهمیت زیادی در این مقاومت دارد، ولی بطور کلی پس از آسیب دیدگی احتمالی، لوله های پلاستیکی ترمیم راحت تری خواهند داشت.

سهولت در حمل و نقل

لوله های پلی اتیلنی با توجه به وزن کمتری که نسبت به لوله های فلزی، چدنی و بتنی دارند حمل و جابجایی را برای کارگران راحت تر کرده و انرژی کمتری از آنها تلف میکند.

از طرف دیگر هنگام بارگیری در خودرو حجم بیشتری قابل بارگیری بوده و در نتیجه هزینه و کرایه های حمل را نیز کاهش می دهد.

برخی از لوله های منعطف مورد استفاده در صنعت کشاورزی، به صورت رول شده عرضه می شوند، به نحوی که حدود 400 متر لوله در فضایی نزدیک به 4 متر مربع جای گرفته و برای خریدار ارسال میگردد.

 

تفاوت لوله پلی اتیلنی با لوله فلزی

 

 – قیمت پایین تر لوله های پلی اتیلنی نسبت به لوله های فلزی

این لوله ها به دلیل استفاده از مواد اولیه در دسترس، مناسب و کم هزینه و قابلیت تولید انبوه در زمان کوتاه و فرآیند تولید نسبتا ساده، قیمت پایین تری نسبت به لوله های فلزی، فولادی و بتنی دارند.

تولیدکنندگان وابسته به محل و صنعت مورد نظر، میتوانند درصدی از مواد بازیافتی از لوله های پلی اتیلن آسیاب شده در هنگام تولید استفاده کند که این امر نیز باعث کاهش مجدد قیمت نهایی می شود.

– راحتی در نصب و بهره وری بالا

لوله های پلی اتیلن بدون نیاز به اتصالات خاص و پیچیده در شرایط مختلف و ناپایدار به راحتی نصب و یک خط لوله کامل و بدون نقص را بوجود می آورند.

همچنین به علت وزن پایین در هنگام نصب، در انرژی نیروی انسانی صرفه جویی شده و امکان جمع شدن پروژه های بزرگ را در سریعترین زمان ممکن را فراهم میکند.

از طرف دیگر مقاومت لوله های پلاستیکی در برابر ضربه و سایش، باعث کاهش میزان ضایعات و اتلاف سرمایه در پروژه های بزرگ شده و هزینه جبران خسارت را که هر کارگاه ساختمانی باید از همان ابتدای کار در محاسبات بگنجاند، به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.

 

کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی پلاستجو مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات و ثبت سفارشات شما از تولیدکنندگان سراسر ایران می باشند.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه