تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلکس

غالبا عموم مردم هنگام خرید در فروشگاه ها نمی دانند پلاستیکی که در دست دارند نایلون است یا نایلکس!؟

نایلون و نایلکس بین مصرف کنندگان و مردم به کاربرد شناخته و معمولا تفاوتی بین این دو نوع پلاستیک قائل نمی شوند. در حالی که نایلون و نایلکس از نظر ساختار و ظاهر با یکدیگر کاملا متفاوت بوده و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. 

در ادامه این مطلب از سری مقالات پلاستجو با ما همراه باشید تا تفاوت های نایلون و نایلکس را بهتر بشناسید تا در هنگام سفارش برای فروشگاه خود بتوانید دقیق تر عمل کنید.

 

نایلون چیست؟

نایلون در صنعت جهانی به نوعی از پلیمر با ساختار “پلی آمیدی” گفته می شود که از آن در ساخت فیلم های بسته بندی شیرینگ استفاده می شود. اما در بازار تولیدی ایران، به فیلم های دَمِشی که بر پایه پلی اتیلن تولید می شود نیز به اشتباه نایلون می گویند.

نایلون های بسته بندی شیرینگ، نایلون های حبابدار، فیلم های استرچ و نایلون های چاپی فروشگاهی از جمله نایلون های موجود در بازار هستند.

نایلون های فروشگاهی در انواع دسته رکابی، دسته موزی و دسته تقویت طراحی و تولید می گردند.

 

تفاوت نایلون و نایلکس

نایلکس چیست؟

نایلکس از آن دسته محصولات پلاستیکی است که بر پایه ترکیب “پلی اتیلن سنگین” و مقدار کمی “پلی اتیلن سبک” تولید می شود. نایلکس یا همان اصطلاحا مشما، فیلم های شفاف و نرمی هستند که در میوه فروشی ها و سوپر مارکت ها در دسترس عموم مردم قرار گرفته اند.

نایلکس بطور طبیعی شفاف است مگر اینکه بوسیله ترکیب مستربچ و رنگدانه ها، تغییری در ظاهر آن به وجود آید اما این فرایند تغییری در ساختار و جنس محصول نهایی ایجاد نخواهد کرد.

نایلکس یکی از پرکاربردترین مواد پلاستیکی رایج در بازار جهانی می باشد. از جمله محصولات زیر مجموعه نایلکس می توان به کیسه فریزر، کیسه زباله، دستکش پلاستیکی، سفره یکبارمصرف و انواع نایلکس های فروشگاهی اشاره کرد.

 

ویژگی های نایلکس

نایلکس خاصیت دوخت پذیری دارد و نوع دوختی که در تولید نایلکس به کار گرفته می شود از اهمیت بالایی برخوردار و برای هر کاربرد متفاوت است. طبیعتا در صنایعی که نایلکس باید وزن بالایی را تحمل کند از دوخت محکم و مقاوم تری استفاده خواهد شد.

انواع کیسه های زباله پرفراژ دار یا ساده از نمونه محصولاتی هستند که در زیر گروه نایلکس قرار می گیرند. این کیسه ها باید قابلیت تحمل وزن بالا و عدم نشت رطوبت را داشته باشند.

 

فرآیند تولید نایلکس

در فرآیند تولید نایلکس از 80 درصد پلی اتیلن سنگین (HDPE) و 20 درصد پلی اتیلن سبک (LDPE) استفاده می شود که علت افزودن 20 درصد پلی اتیلن سبک، بالا بردن خاصیت و ویژگی نرمی، شفافیت، براقی و دوخت پذیری نایلکس است. 

  • مواد اولیه برای تولید نایلکس داخل دستگاه میکسر، مخلوط و با یکدیگر ترکیب سپس درون قیف ریخته می شود.
  • قیف مواد را به سمت سیلندر و المنت هدایت که باعث ذوب شدن مواد اولیه می شود.
  • توسط چرخش سیلندر ماردون، مواد ذوب شده به دای هدایت و با حساسیت بالا به یک لایه نازک و متصل تبدیل و به صورت یک تونل پلاستیکی به سمت بالا هدایت می شود.
  • در این فاصله نایلکس سرد شده و در نهایت رول و بعد از آن رول ها جهت دوخت و برش منتقل می گردند.

 

تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلکس

اولین گزینه ای که درباره تفاوت های بین نایلون و نایلکس مورد بررسی قرار می گیرد تفاوت های ظاهری این دو کیسه پلیمری می باشد. نایلکس ها خشک و مات  و شکننده هستند در صورتی که نایلون ها براق، بسیار نرم و انعطاف پذیرند و با خم و فشرده شدن دچار شکستگی نمی شوند.

وزن نایلون نسبت به نایلکس کمی بیشتر بوده و تعداد هر برگ نایلونی که در یک کیلوگرم تولید می شود بسیار بیشتر از تعداد برگ های نایلکس در همان مقدار کیلو خواهد بود چرا که ضخامت و وزن نایلون نسبت به نایلکس بیشتر است.

صدای نایلون و نایلکس از یکدیگر متفاوت است و یکی از راه های تشخیص نایلون از نایلکس می باشد. نایلکس با فشرده و مچاله شدن صدای خش خش (مانند ورقه های نازک کاغذ) ایجاد می کند، در حالی که نایلون با تماس دست و فشرده شدن سر و صدای کمتری ایجاد می کند. مثل نایلونی که در قدیم کتابهای خود را با آن جلد میکردیم و در مقابل آن نایلکس فروشگاهی که عموما در میوه فروشی از آن استفاده می شود.

در صورتی که قصد چاپ طرح سفارشی بر روی بسته بندی خود دارید بهتر است بدانید که چاپ فلکسو و یا سیلک را می توان برای هر دو نوع نایلون و نایلکس مورد استفاده قرار داد.

 

جهت خرید و سفارش نایلون، نایلکس و سلفون با کارشناسان ما در پلاستجو در تماس باشید.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه