پلیمر

تفاوت پلاستیک با پلیمر

پلیمر (Polymer یا بَسپار) مولکول دراز و زنجیر گونه ای است که از پیوند شیمیایی کووالانسی مولکول های تکی یا همان مونومر تشکیل می شود.

مونومرها با یکدیگر ترکیب و یک ماده پلیمری (زنجیره) را می‌سازند. طول و وزن زنجیره در مواد پلیمری، با هم متفاوت است. دانستن این تفاوت به ما کمک می کند تا شکل مولکولی ماده پلیمری، خواص و کاربرد آن را به درستی تشخیص دهیم.

به صورت کلی پلیمر به دو صورت طبیعی و مصنوعی در دسترس وجود دارد. نشاسته، پروتئین‌، کائوچو، پلی ساکارید یا سلولز از جمله پلیمرهای طبیعی ای هستند که روزانه با آن سروکار داریم.

همچنین پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پی وی سی، لاستیک، پلی استر و … پلیمرهای مصنوعی ای هستند که با اضافه کردن مواد دیگر به پیوند مولکولی پلیمرها به دست می آیند.

علاوه بر خواص شیمیایی پلیمر، خواص فیزیکی آن مانند: چگالی، سختی، استحکام، قابلیت شکل پذیری و … نیز با هم متفاوت بوده و تفاوت در خواص فیزیکی پلیمر، باعث به وجود آمدن کاربردهای متفاوت آن در صنعت می شود.

 

انواع پلیمر مصنوعی

 • پلاستیک :
  پلاستیک زیر مجموعه مستقیم پلیمرها تلقی می شود که با افزودن میزان مشخصی از مواد افزودنی به پیوند مولکولی به پلاستیک قابل استفاده در صنعت تبدیل می شود. پلاستیک از مولکول های بزرگ و سنگین تر تشکیل شده است.
 • لاستیک :

لاستیک دارای خاصیت انعطاف پذیری بوده و پس از تغییر شکل به حالت اولیه خود باز می گردد. لاستیک در برابر حرارت مقاومت بالاتری نسبت به پلاستیک دارد.

 

پلیمر

 

 • کامپوزیت :
  کامپوزیت ماده ای مرکب و مستحکم است که با استفاده از تقویت کننده ای مکانیکی تشکیل شده و موجب بهبود محصول می گردد.
 • رنگ :
  رنگ و مواد پوشش دهنده که برای تزئین و حفاظت سطوح به کار برده می شود از مواد اولیه پایه پلیمری تولید می شوند.

 

پلاستیک یا همان پلیمر مصنوعی:

پلاستیک نوعی پلیمر تولید شده از مشتقات نفت و گاز و ساخته دست انسان است.

ریشه کلمه پلاستیک از واژه ای یونانی به نام plastikos به معنی شکل پذیر بودن گرفته شده است. اولین پلاستیک در سال 1869 با ایده ی اولیه ساخت عاج مصنوعی به جای عاج فیل تولید شد. پس از آن صنعت پلاستیک در طول تاریخ رشد سریع و چشمگیری داشته است.

اصلی ترین تفاوت میان پلاستیک و پلیمر در این است که پلاستیک یک پلیمر مصنوعی است در حالی که پلیمر می توانند مصنوعی و یا طبیعی باشد. همچنین دیگر تفاوت این دو ماده در این می باشد که برخی از پلیمر ها قابلیت بازیافت ندارند اما پلاستیک ها در اکثر موارد بازیافت پذیر هستند.

عموما افرادی که شناختی از پلیمر و مواد اولیه پلاستیکی ندارند چنین تصور می کند که همه محصولات پلاستیکی، از یک نوع ماده اولیه تولید شده اند. اما مواد اولیه پلاستیک از نظر فنی با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام دارای ساختاری خاص بوده و پیش از تولید یک محصول، باید به ساختار و خصوصیت مواد اولیه موردنظر توجه کرد.

 

پلیمر

 

گسترش استفاده از پلاستیک در جهان

امروزه پلاستیک در صنایع بیشماری که تا دهه های پیش تصور نمیشد، مورد استفاده قرار گرفته و نقش اساسی را بر عهده دارد.

هر چه در زمان جلو می رویم و تکنولوژی پیشرفت بیشتری میکند، کاربرد انواع پلاستیک در زندگی روزمره انسان چشمگیر و پررنگ تر می شود.

امروزه یکی از تاثیرگذارترین موارد در پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد کشورهای جهان، پلاستیک و مشتقات آن است.

 • دسترسی راحت و قابلیت تولید انبوه
 • قیمت مناسب
 • وزن پایین
 • شکل پذیری و قالب پذیری راحت

و

 • بازیافت پذیری و استفاده چندباره

از عواملی است که باعث شده این گروه از مواد در زندگی روزمره همه ما به صورت فراگیر مشاهده شود.

همچنین باید توجه داشت که انرژی ای که برای ساخت یک بطری پلاستیکی باید صرف شود خیلی کمتر از انرژی لازم برای ساخت همان بطری با شیشه یا آلومینیوم است.

تنوع پلاستیک و محصولات تولید شده از مواد اولیه پلاستیکی آنچنان زیاد است که هر نوع وسیله ای را می توان با پلاستیک شبیه سازی و جایگزین کرد.

شفافیتی مانند شیشه، رنگ و نقش پذیری مانند چوب، نرمی و انعطاف پذیری مانند چرم و استحکامی مانند بتن باعث شده هیچ بخشی از صنعت از کاربرد پلیمر مصنوعی و پلاستیک بی نصیب نماند.

 

 ( همه پلاستیک ها پلیمر هستند اما همه پلیمرها جز مواد پلاستیکی قرار نمی‌گیرند.)

 

مهمترین گروه های پلاستیک

پلی پروپیلن

از پلی پروپیلن عموما در تولید تجهیزات پزشکی و ساخت انواع تجهیزات مصرفی بیمارستانی و همچنین ظروف بسته بندی استفاده می شود.

پلی استایرن

یکی از مصارف پرکاربرد پلی استایرن تولید ظروف یکبار مصرف فوم می باشد همچنین یونولیت به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت، حریق و صدا یکی از مهمترین اجزای صنعت ساختمان سازی محسوب میشوند.

پلی اتیلن ترفتالات

از پلی اتیلن ترفتالات یا همان پت (PETE) جهت تولید ظروف بسته بندی مواد غذایی و بطری های صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده میگردد.

 

کارشناسان پلاستجو در کنار شما هستند تا قبل از سفارش محصولات مورد نظر خود، پاسخگوی سوالات شما باشند.

با ما در تماس باشید.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه