پلیمر راهی برای استفاده از لاستیک های بازیافتی در آسفالت

استفاده از لاستیک های بازیافتی در آسفالت

هر ساله دپوی حدود 27 میلیون تایر و لاستیک های بازیافتی در محل های دفن زباله و انبارها باعث به وجود آمدن خطرات بهداشتی و زیست محیطی می شود. به علت مقاومت بالای لاستیک، ضایعات آن مدت زمان طولانی در محیط زیست باقی می ماند و ضمن ایجاد زمینه ی پرورش انواع حشرات موزی، خطر آتش سوزی را نیز در پی دارد.

از طرف دیگر، طول عمر بالا مزیتی محسوب می شود جهت تولید آسفالت های لاستیکی، ترکیبی از لاستیک و قیر که می تواند جهت تعمیر جاده ها مورد استفاده قرار گیرند. بتن آسفالت لاستیکی که به نام RAC نیز شناخته می شود، یک نوع مصالح برای جاده ها محسوب میگردد که با استفاده از ترکیب خرده های تایر بازیافتی با آسفالت تولید می شود.

در ادامه این مطلب با پلاستجو همراه باشید تا شما را با روش ها و مزایای استفاده از لاستیک های بازیافتی استفاده شده در آسفالت خیابان ها آشنا کنیم.

مزایای استفاده از لاستیک های بازیافتی در آسفالت

از پلیمر ها در صنعت تجهیزات شهرسازی و راهداری بسیار استفاده می شود و یکی از بهترین موارد هم از نظر صرفه جویی در هزینه ها و هم از نظر خوش ساخت بودن تجهیزاتی هستند که در آنها مواد اولیه پلیمری به کار گرفته شده اند.

  •  هزینه به صرفه:
    در بسیاری از کاربرد ها، RAC می تواند در ضخامت کمتری نسبت به آسفالت معمولی مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه ی این کاهش مصرف، کاهش هزینه را نیز به همراه داشته باشد. همچنین طول عمر بالای این محصول هزینه های تعمیر و نگهداری را به شدت کاهش می دهد.

استفاده از لاستیک های بازیافتی در آسفالت

  •  دوام و زیبایی:
    مطالعات نشان داده اند، در صورتی که RAC یا همان لاستیک های بازیافتی به درستی طراحی و مورد استفاده قرار گیرد می تواند طول عمر بیشتری (حدود 50 درصد بیشتر) نسبت به مواد قدیمی و سنتی داشته باشد. این ماده می تواند کشش بیشتری را تحمل کند و استقامت بالایی در برابر ترک خوردگی از خود نشان دهد و همچنین با حفظ رنگ مشکی خود به مدت طولانی تر، علائم و نشانه های جاده را واضح تر نشان دهد.
    در حال حاضر با توجه به هزینه مقرون به صرفه، مزایای زیست محیطی و عملکرد بهتر آسفالت لاستیکی نسبت به آسفالت معمولی، تقریبا نیمی از ایالات متحده از این ترکیب به عنوان بخشی از مخلوط آسفالت جاده های خود استفاده می کند.

ترکیبات پلیمری برای استفاده در آسفالت

محققان با بررسی پایداری آسفالت ساخته شده از ترکیب و اکسترودر مقادیر متفاوتی از پلیمرهای سیس-ایزوپرن، ترانس-ایزوپرن، پلی بوتادین و پلی ایزو بوتیلن با خرده های لاستیک های بازیافتی دریافتند که مخلوط خرده های لاستیکی با یکی از دو پلیمر ترانس ایزوپرن یا پلی بوتادین به نسبت 31 در ترکیب با آسفالت، بهترین عملکرد را  از خود نشان می دهد.

این ترکیب با کاهش دانسیته خرده لاستیک، مشابه آسفالت عمل کرده و در طول مدت استفاده و انبارش ته نشین نمی گردد. همچنین پلیمرها، با کاهش ویسکوزیته آسفالت لاستیکی، کار با این مواد را راحتتر کرده اند. به گفته محققان، افزودنی های پلیمری از نظر هزینه بسیار به صرفه اند و باعث صرفه جویی حدود 7 تا 10 درصدی در هزینه ها در مقایسه با آسفالت معمولی می شوند.

پلیمر راهی برای استفاده از لاستیک های بازیافتی در آسفالت

کمی قبل تر از این نوع ترکیبات به ویژه لاستیک های بازیافتی تنها برای لکه گیری آسفالت خیابان های آسیب دیده در اثر رانش های جزئی زمین در طی سال های طولانی، حرکت خودرو های سنگین خصوصا در فصول گرم سال بر روی آسفالت های کهن سال و همچنین تابش مستقبم آفتاب سوزان تابستان به مرور زمان زیاد استفاده می شد. اما در سالهای اخیر به این نتیجه رسیده اند که می توان از همین ترکیبات ارزان و سهل الاستفاده برای اجرای کامل عملیات آسفالت کشی خیابان ها با ماشین آلاتی به روز و پیشرفته نیز استفاده کرد.

کشور های مدرن تری در جهان وجود دارند که بوسیله دستگاه های پیشرفته و به روز، با ترکیب مقدار قابل توجهی ترکیبات پلیمری خصوصا پودر لاستیک به ترکیب کهنه و سنتی آسفالت خیابان ها، توانسته اند فرایند آسفالت کردن خیابان ها را به شدت سرعت بخشیده و همچنین هزینه های شهریداری و شرکت های مجری را تا حد زیادی کاهش دهند.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه