مخازن پلی اتیلن جایگزین مخازن فلزی

مخازن پلی اتیلن جایگزین مخازن فلزی

تغییر بو و طعم آب، ناشی از لجن بستن و همچنین تغییر دمای بالای مایع داخل آن هنگام استفاده در فضای باز و زیر نور خورشید و یا یخ بندان، مخازن پلی اتیلنی را جهت ذخیره آب به جای مخازن فلزی محبوب و رایج کرده است.

در ادامه این مطلب از سری مقالات پلاستجو به بررسی و شناخت انواع مخزن ذخیره آب پلی اتیلنی پرداخته ایم تا انواع مختلف و کاربرد هر یک را بیشتر بشناسیم.

 

فرآیند تولید مخازن پلی اتیلن ذخیره آب:

مخازن ذخیره آب پلاستیکی از مواد اولیه پلی اتیلن تولید می شوند که نسبت به مخازن فلزی طول عمر بالاتری دارند و همچنین بهداشتی تر هستند.

قالب گیری دورانی یا روتومولدینگ، فرآیند تولیدی است که جهت تولید اغلب مخازن پلی اتیلنی سایز بزرگ به کار برده می شود.

در این فرآیند ترکیب گرانول پلیمر با مواد حفاظتی اشعه ماوراء بنفش و سایر کامپاندها در درون یک قالب دو تکه ریخته، به مرور قالب گرم شده تا در دمای مناسب مواد ترکیبی پلی اتیلن ذوب گردد.

در طول این فرآیند، قالب در چند جهت و به صورت۳۶۰ درجه چرخانده می شود تا مواد پلی اتیلن به تمام نقاط قالب رسیده و فرم آن را به خود بگیرد.

پس از اتمام این مراحل، قالب را متوقف کرده تا درجه حرارت آن به آرامی پایین بیاید. وقتی که دمای قالب به حد مطلوب رسید محصول نهاییی را از قالب خارج کرده و مورد بهره برداری قرار می دهند.

 

درباره مخزن های مناسب جهت ذخیره مواد شیمیایی بیشتر بدانید.

 

انواع مخزن های ذخیره آب

مخازن انواع مختلفی دارند که هر یک برای کاربردی متفاوت طراحی و تولید شده اند. مخازن نگهدارنده آب، مخازن نگهدارنده مواد شیمیایی و مخازن سمپاش از جمله پر مصرف ترین آنها می باشد که در این مقاله اختصاصا درباره مخازن ذخیره آب پلی اتیلنی یا همان پلاستیکی یک تا پنج لایه (ضد جلبک) صحبت خواهیم کرد.

این مخازن دارای انواع مختلفی از نظر حجم، تعداد لایه، رنگ بندی و قابلیت نصب سیستم تصفیه و لوله کشی می باشند.

تعداد لایه های مخزن باعث میشود میزان ورود نور خورشید به داخل آن کنترل شود و به طبع آن مقاومت مایع درون خود را در برابر فساد پذیری بالا  ببرد.

مخازن آب در یک تقسیم بندی کلی و از نظر ظاهری به دو دسته مخزن های افقی و عمودی تفکیک می شوند که هر دو دسته را می توان هم در فضای باز و هم در اماکن مسقف به کار برد.

پس از دسته بندی از لحاظ ظاهری به دو گروه افقی و عمودی نوبت به سایر زیر گروه های این دو دسته می رسد:

 

مخازن پلی اتیلن جایگزین مخازن فلزی

مخازن هوایی :
تانکرهای هوایی معمولا به صورت کروی شکل طراحی و تولید می شوند و دلیل اصلی ارتفاع زیاد این مخازن نیز ایجاد فشار کافی جهت استفاده از آب در مسیر لوله کشی می باشد.

این نوع مخازن که غالبا دارای حجم بسیار بالایی می باشند، حداقل در ظرفیت 100 هزار لیتری تولید و به وسیله پایه های مستحکم فلزی در ارتفاع زیاد قرار داده می شوند.

این گروه محصولات برای اماکنی همچون پادگان های نظامی، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی چند هزار واحدی و  مناطق پر مصرف شهری کاربرد خواهند داشت.
این مخازن در ابتدا مسیر تحول خود را از نیویورک آغاز کردند و برای تامین آب و مقابله با آتش سوزی های رایج آن زمان مورد استفاده قرار می گرفتند.

 

مخازن قیفی :
مخازن ذخیره آب قیفی شکل معمولا برای استفاده به یک پایه نگهدارنده نیاز دارند که بتواند به حالت ایستاده مخزن را ثابت نگه دارد. این مخزن ها از حجم 200 تا 20 هزار لیتری در انواع تک و سه لایه برای مصارف مختلف تولید می شوند.

از این مخازن جهت استفاده حداکثری از تمام ظرفیت موجود داخل مخزن مورد استفاده قرار می گیرد که تا آخرین قطرات موجود داخل مخزن نیز مورد استفاده قرار گیرد و از اسراف تا حد امکان جلوگیری شود.

 

مخازن زیر پله ای :
مخزن های پلاستیکی ذخیره آب دارای شیب که معمولا در حجم کم (حدود 500 الی 3000 لیتری) از آن ها تولید می شود، برای قرارگیری در قسمت زیرین و غیر قابل استفاده راه پله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این مخزن بیشتر برای ساختمان های اداری و آپارتمان های مسکونی که از فضای کافی برای قرار دادن مخازن عمودی یا افقی بزرگ برخوردار نیستند مناسب است.
مخازن زیر پله ای بصورت سفارشی از تک تا 5 لایه می توانند تولید شوند.

 

مخازن کتابی و مکعبی :
مخازن پلی اتیلن کتابی نسل جدید مخزن های ذخیره آب می باشند که به علت زوایا و طراحی خاص خود بهترین گزینه برای محل هایی که فضای زیادی برای نگهداری مخزن را ندارند می باشند. 

این مخزن را می توان به راحتی کنار دیوار به صورت ایستاده قرار داد و سیستم لوله کشی و تصفیه آب را به آن متصل نمود.
مخازن مکعبی قابلیت استفاده در محیط های باز و یا مسقف را دارند و قابلیت تحمل فشار بالا و سطح صاف آن این امکان را به کاربر می دهد تا در صورت نیاز وسایل دیگری را روی آن قرار داده و انبار نماید.

 

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه