مزایا و موارد استفاده از ظروف یکبار مصرف چیست؟

مزایا و موارد استفاده از ظروف یکبار مصرف چیست؟

در روزگاری که افراد دارای مشغله کاری و فکری متعددی هستند و نیاز دارند برخی امور روتین خود را در سریع ترین زمان ممکن به ساده ترین حالت انجام دهند، ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بهترین جایگزین برای ظرف ها و سفره هایی که زمان زیادی برای جمع آوری و شست و شو از افراد می گیرند می باشند. هر ظرفی که شما برای غذا خوردن و یا نوشیدن به آن نیاز پیدا خواهید کرد، بصورت یکبار مصرف پلاستیکی در انواع مختلف تولید شده است.

امروزه اکثر فست فودها، رستوران ها و کترینگ هایی که سفارش غذا به صورت بیرون بر قبول می کنند، از ظروف یکبار مصرف برای راحتی کار و تسریع در خدمات رسانی استفاده می کنند. نذری های مراسمات مذهبی نیز می توان گفت تماما در این ظروف پخش می شوند. بعلاوه این ظرف های یکبار مصرف می توانند در هر صنعت و زمینه ای در هر مکانی مورد استفاده عموم قرار گیرند.

تاریخچه ای که از ظروف یکبار مصرف در ایران به یادگار باقی مانده است، کاسه های پلاستیکی مخصوص بستنی های سنتی و فالوده شیرازی هایی بود که دوستان و خانواده ها با صمیمیت فراوان از آنها استقبال می کردند. اما اگر بخواهیم تاریخچه استفاده از ظرف یکبار مصرف در دنیا را بدانیم باید به اوایل قرن بیستم میلادی بازگردیم، زمانی که داخل واگن قطارها و همچنین مدارس داشتن لیوان های مشترک بسیار رواج داشت و از نظر بهداشتی نگرانی هایی را ایجاد کرده بود.

مزایا و موارد استفاده از ظروف یکبار مصرف چیست؟

با اوج گرفتن این نگرانی ها و مشکلاتی که در نتیجه این رفتار برای سلامت افراد پیش می آمد، اولین ظروف یکبار مصرف یعنی لیوان های یکبار مصرف روانه بازار شدند که هم از نظر وزن پایین و هم از لحاظ قیمت برای مصرف کنندگان و دولت ها بسیار به صرفه بود. اولین ظرف یکبار مصرف نیز در کشور آلمان با استفاده از صفحات کاغذی ساخته شد و با انتشار بازخورد مثبت از رضایت مصرف کنندگان این ظروف، کشورهای دیگر دنیا نیز از این قابلیت استقبال کرده و نسبت به آن تمایل نشان دادند.

مواد اولیه ظروف یکبار مصرف چیست؟

ظرف های یکبار مصرف پلاستیکی معمولا از دو نوع مواد اولیه پلی استایرن با نماد اختصاری (PS) و پلی پروپیلن (PP) ساخته می شوند. اما هستند ظروف دیگری که از جنس های دیگری همچون پت PET و PVC ساخته می شوند و کاربرد های متنوع تری نیز خواهند داشت مانند ظروف یکبار مصرف گیاهی که پایه مواد اولیه این نوع ظرف ها نیز پلیمری است اما پلیمری که از نشاسته با خاصیت هیدروفیلی تشکیل شده باشد. البته مواد اولیه تشکیل دهنده ظروف یکبار مصرف گیاهی ترکیبی از پلیمر نشاسته، ذرت، سیب زمینی و گندم می باشد که هر چه بیشتر در این صنعت پیشرفت می کنیم، درخواست استفاده از این محصولات بین مصرف کنندگان بیشتر می شود.

در مقاله جداگانه ای در مورد انواع ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و مواد اولیه تشکیل دهنده هر یک از آنها بطور دقیق صحبت شده است که در صورت تمایل می توانید وارد لینک مشخص شده شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را مطالعه نمایید. اما در اینجا به اختصار توضیح می دهیم که ظروف فومی یکبار مصرف که مخصوص غذا های گرم می باشد و معمولا در رستوران ها مشاهده و استفاده می کنیم، از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند.

ظروف یکبار مصرف ساخته شده از پلی استایرن نیز شامل ظرف های شفاف و شکننده همچون لیوان های یکبار مصرف، قاشق و چنگال و بشقاب های شفاف نازک می باشند که معمولا برای نوشیدنی و خوراکی های سرد از آنها استفاده می شود و غذا های گرم را بیشتر داخل ظروف پلی پروپیلنی سرو می نمایند. از جمله این ظرف ها می توان به ظرف یکبار مصرف تک پرس اشاره کرد.

موارد استفاده از ظروف یکبار مصرف

 ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به دلیل مزایایی که دارند، کاربردهای متنوعی نیز در صنعت غذایی و دنیای خوراکی ها دارند.

مزایا و موارد استفاده از ظروف یکبار مصرف چیست؟

از جمله این مزایا می توان به هزینه بسیار پایینتر و به صرفه این ظروف نسبت به ظرف های یکبارمصرف کاغذی یا انواع دیگر دائمی چند بار مصرف، وزن پایین آنها که قابلیت حمل و نقل آسان و سریع را به مصرف کننده خواهد داد و همچنین صرفه جویی در مصرف آب در نتیجه عدم نیاز به شست و شو و بازیافت پذیری راحت آنها اشاره کرد.

از ظروف یکبار مصرف پلی استایرن می توان برای پخش کردن نذری های مراسمات و جشن های مذهبی در ابعاد و مقیاس بزرگ استفاده کرد. همچنین رستوران ها و کترینگ های بیرون بر جهت خدمات رسانی به مشتریان تلفنی یا اینترنتی خود از این ظرف ها بهترین استفاده را خواهند برد. ساده ترین کاربرد این ظرف ها استفاده خانواده ها برای میهمانی های خانوادگی و دوستانه خود می باشد که بدون نیاز به تحمل خستگی جمع آوری و شست و شوی ظروف، در عین داشتن ظاهری شیک و آبرومند از میهمانان خود بهترین پذیرایی را خواهند کرد.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه