درب بطری های پلاستیکی

معرفی انواع درب بطری های پلاستیکی

درب بطری های پلاستیکی از هر نوعی که باشند مثل بطری های پلی اتیلنی از آن دسته وسایلی هستند که روزانه با آن مواجه هستیم.

اما ظاهر ساده این کالا توجه ما را به خود جلب نمی کند در صورتی که شناخت انواع گوناگون آنها و عملکردهای منحصر به فرد هر یک می تواند لذت بخش بوده و اطلاعات عمومی ما را نسبت به وسایلی که روزانه استفاده می نماییم افزایش دهد.

 در ادامه این مطلب از پلاستجو  با ما همراه باشید تا به بررسی انواع درب برطی بپردازیم.

درب بطری های پلاستیکی چه قابلیت هایی باید داشته باشد؟

یکی از اساسی ترین ویژگی هایی که درب بطری های پلاستیکی باید داشته باشد قابلیت آب بندی یا گاز بند شدن آن است. نوار واشر‌مانند داخل ِ درب، فاصله‌ی بین دهانه‌ی بطری و درب را پوشانده و این امکان را برای صنایع بسته بندی و تولید مواد غذایی و دارویی فراهم می کند تا از نشت مایعات به خارج از قسمت درب بطری تا حد ممکن جلوگیری کنند.

گاز بندی درب بطری های پلاستیکی نیز برای مواردی به کار می رود که قرار است داخل بطری از نوشیدنی و مایعات گازدار مانند نوشابه و دوغ های گرما دیده شده پر شود که نیاز است در طول زمان نگهداری محصول، گاز از آن خارج نشود.

اگر دقت کرده باشید در قسمت داخلی درب برخی بطری های نوشیدنی لبنی مانند شیر یا شیر کاکائو لایه‌ای سیلیکونی یا کاغذی با روکش فویل وجود دارد.

این لایه ها به دلیل محافظت حداکثری در برابر نفوذ آلودگی، فساد محصولات لبنی پاستوریزه را به حداقل می‌رساند و بعنوان یک قابلیت بسیار کاربردی در انواع ظروف بسته بندی و بطری های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

درب بطری های پلاستیکی

انواع درب بطری های پلاستیکی

بطری‌ها در اشکال گوناگون و با کاربردهای متفاوت تولید می شوند که همین موضوع سبب ایجاد تنوع در درب بطری های پلاستیکی تولیدی شده است.این درب ها از نظر ظاهر،ارتفاع گلویی، قطر دهانه، نوع باز و بسته شدن و … متنوع هستند.

 • درب پیچی ساده :
  درب های پیچی ساده همان درب هایی هستند که بصورت معمول در بطری های نوشابه و آب معدنی ها مشاهده می کنیم و بسیار هم مورد استفاده قرار می گیرند. این درب ها با قطر های متفاوت برای انواع بطری های پت و پلی اتیلنی استفاده می شوند. این درب ها به سادگی پلمپ شده و خاصیت آب بندی و گاز بندی بالایی دارند.

 • درب فیلیپ تاپ :
  درب های فیلیپ تاپ بیشتر برای بسته بندی انواع مواد شوینده مثل شامپو ها و مایع ظرفشویی استفاده می شود. این درب ها معمولا دارای دو بخش هستند که یک بخش اصلی بصورت پیچی باز و بسته می شود و مستقیما بر روی بدنه بطری قرار می گیرد و بخش بالایی بصورت تاشو باز و بسته شده و برای استفاده از مواد و محلول داخل بطری بکار می رود و پس از مصرف کاملا چفت و محکم بسته خواهد شد.
 • درب پیمانه ای بطری :
  درب های پیمانه ای از نظر ظاهری انواع مختلفی دارند. برخی از انواع درب های پیمانه ای دارای ارتفاع زیاد بوده و بصورت پیچی بر روی بطری های بسته می شوند و در قسمت داخلی خود دارای محفظه ای پیمانه ای شکل هستند که مصرف کننده می توان میزان مشخصی از مایع مورد نظر را داخل آن ریخته و مورد استفاده قرار دهد. برخی از این نوع درب ها مدرج بوده و بر روی بدنه‌ی خود دارای درجه بندی در مقیاس میلی لیتر هستند که برای دقت بیشتر استفاده از مایع و محلول کاربرد دارد.
  برخی دیگر از انواع درب های پیمانه ای به صورت کاپ و درپوش یک نازل دیگر (آرام ریز) استفاده می شوند که به شکل پیمانه در حجم های مختلف طراحی و تولید می شوند. این نوع درب اصطلاحا دو تکه بوده و قابلیت جدا شدن از یکدیگر را داشته و این امکان را به مصرف کننده می دهد تا برای کاربردهای دیگر نیز از این پیمانه استفاده نماید. درب های پیمانه ای همراه با آرام ریز بیشتر برای انواع نرم کننده های لباس استفاده می شود.
 • درب های قفل کودک دار :
  درب های قفل کودک دار (چایلد پروف) درب هایی هستند که به سادگی باز نمی شوند و اصطلاحا باز کردنشان قلق خاصی دارد مثل انواع بطری های مخصوص دارو و شوینده های خورنده مانند سفید کننده های خانگی و جوهر نمک. درب های قفل کودک دار نیز انواع مختلفی دارند همچون درب هایی که با فشار دادن زیاد رو به پایین و سپس چرخاندن باز می شوند یا برخی دیگر که از دو طرف درب باید مورد فشار واقع شوند، سپس باز شوند.

معمولا فرآیند تولید درب بطری های پلاستیکی به صورت تزریق بوده و در یک ضرب دستگاه بین 8 تا 24 قطعه از قالب خارج می شود.

البته طی سال های اخیر برخی از تولیدکنندگان از روش دورانی یا روتومولدینگ در تولید درب ها استفاده می کنند اما این روش به علت تفاوت قیمت و همچنین فرآیند متفاوت تولید هنوز نتوانسته به فراگیری روش تزریقی باشد.

از ویژگی های روش تولید دورانی میتوان به زیبایی محصول نهایی و عدم وجود نقطه تزریق بر روی درب اشاره نمود.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه