پلی اتیلن ترفتالات چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پلی اتیلن ترفتالات چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پلی اتیلن ترفتالات (PET) بیشترین پلیمر ترموپلاستیک مورد استفاده در دنیا می باشد که در صنعت نساجی با نام تجاری “پلی استر” شناخته می شود. این پلیمر به طور طبیعی پلاستیک بی رنگ، نیمه بلورین و شفافی است که کاربرد های متنوعی دارد. برای مثال در پوشاک به عنوان الیاف و در ظروف بسته بندی و بطری سازی به عنوان عایق رطوبت به کار می رود. هم چنین در صورت ترکیب شدن با مواد مختلف از جمله الیاف شیشه و نانو لوله های کربن، استحکام بالایی می یابد و به عنوان پلاستیک مهندسی کاربرد دارد.

در ادامه این مطلب با پلاستجو همراه باشید تا به بررسی و شناخت بیشتر پلی اتیلن ترفتالات بپردازیم و با کاربرد های آن آشنا شویم.

پلیمریزاسیون PET نخستین بار در سال ١٩۴٠ و با هدف توسعه کاربرد مواد پلیمری در قالب الیاف منسوجات انجام شد. این پلیمر محصول سنتز اتیلن گلیکل و ترفتالیک اسید می باشد. PET بدون اضافه کردن مواد افزودنی در جهت افزایش استحکام، به دلیل سبک بودن و وزن کمی که دارد از استحکام کافی برخوردار است. در نتیجه در مصارفی مانند بسته بندی، ماده ی اولیه کمتری مورد نیاز است و در حمل و نقل آن ها سوخت کمتری مصرف می شود.

کاربرد الیاف پلی اتیلن ترفتالات در پوشاک

پلی اتیلن ترفتالات چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

به پلیمر های حاصل از واکنش اسید و الکل، پلی استر می گویند. پلی استر در تولید انواع پوشاک و اسباب منزل از جمله ملحفه، مبلمان، کف پوش و پرده کاربرد دارد. رایج ترین پلی استر مورد استفاده نیز پلی اتیلن ترفتالات می باشد. از جمله ویژگی های این نوع الیاف می توان به استحکام، شست و شوی آسان، خشک شدن سریع و مقاومت در برابر مواد شیمیایی، گشاد شدن و آب رفتن، چروک شدن، ساییدگی و کپک زدن اشاره کرد.

کاربرد PET در بسته بندی

در بسته بندی نوشیدنی های غیر الکلی، استفاده از بطری های پلاستیکی PET بسیار رایج است، زیرا هم برای مصرف کننده و هم تولید کننده سودآور می باشد. امروزه 70% نوشیدنی های غیر الکلی مانند نوشیدنی های گازدار، بدون گاز، آبمیوه ها و آب های آشامیدنی در بطری های پلاستیکی از جنس پلی اتیلن ترفتالات بسته بندی می شوند. سایر نوشیدنی ها نیز اغلب در بطری های شیشه ای، قوطی های فلزی و پاکت های مقوایی عرضه می گردند.  
علی رغم مزایای بسیار در استفاده از PET، تصورات اشتباهی درباره ی این بطری های پلاستیکی وجود دارد، که در ادامه سعی در تصحیح آن ها داریم.

مزایای استفاده از بطری های PET

پلی اتیلن ترفتالات چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

  • سبک: برای تولید مقرون به صرفه است و در حمل و نقل به انرژی کمتری نیاز دارد.
  • بی خطر: در صورت شکستن، پخش و پراکنده نمی شود و خسارت وارد نمی کند.
  • مناسب: به دلیل سبک و بی خطر بودن، برای استفاده هنگام جابجایی و حرکت مناسب هستند.
  • قابلیت بازیافت: با بازیافت کردن، می توان PET را چندین بار مورد استفاده قرار داد.
  • پایا: تعداد بطری هایی که از PET بازیافتی ساخته شده اند رو به افزایش است. 
  • شاخص: می توان آن را در شکل های متنوع قالب گیری کرد، در نتیجه برندهای مختلف قادر خواهند بود محصول خاص خود را بسازند و نوشیدنی ها را تبلیغ کنند.
  • تغییر پذیر: تولید کنندگان می توانند اندازه و شکل یک بطری از یک حالت به حالت دیگر درآورند، در نتیجه کارآیی زیادی دارند.

در مجموع می توان چنین نتیجه گیری کرد که پلی اتیلن ترفتالات یکی از پرکاربرد ترین انواع پلاستیک در جهان می باشد که نیاز های روزمره طیف وسیعی ار مردم جهان را به سادگی و با کمترین هرینه برطرف کرده و به سادگی زندگی آنها کمک چشم گیری خواهد کرد. دسته بندی های مختلفی که از این نوع پلاستیک استفاده می کنند خود بیان گر این ادعاست.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه