پمپ اسپری تریگر چیست و چه کاربردی دارد؟

پمپ اسپری تریگر چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از این که بخواهیم وارد بحث چگونگی عملکرد و کاربرد های پمپ اسپری تریگر، یکی از مهمترین بخش های ظروف بسته بندی شویم، باید بدانیم که اسپری ها دارای انواع مختلفی میباشند که هر یک از این اسپری ها کاربرد خاص خود را داشته و برای مورد مخصوص به خود طراحی و ساخته شده اند. تنوع کلی پمپ های اسپری از نظر ساختار و عملکرد آنچنان گسترده نیست و به سه گروه اصلی غلیظ پاش، رقیق پاش و پمپ کف ساز تقسیم شده و تولیدکنندگان بیشتر در شکل و ظاهر محصولات نهایی تنوع ایجاد می نمایند.

در ادامه این مطلب با پلاستجو همراه باشید تا درباره پمپ اسپری های تریگر بیشتر بدانید.

پمپ اسپری تریگر و یا تفنگی که در دسته بندی رقیق پاش ها قرار می گیرد، یکی از پر کاربرد ترین اسپری هاست و در محصولات مختلف از جمله انواع شیشه شورها، خوشبو کننده های هوا، محلول های ضد عفونی کننده دست و سطوح و موارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرد که در اطراف خود بسیار دیده ایم یا با آنها سر و کار داشته ایم.

اجزای بیرونی پمپ اسپری تریگر چیست؟

پمپ اسپری های تریگر شامل اجزای متفاوتی میباشند. اجزای تشکیل دهنده پمپ اسپری تریگر به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم بندی میشود که به اختصار هر یک را معرفی خواهیم کرد.

پمپ اسپری تریگر چیست و چه کاربردی دارد؟

1 – اهرم پر کننده : این اهرم وظیفه رساندن مایع و محلول داخل بطری به نازل پخش کننده را بر عهده دارد. این قطعه طوری طراحی شده است که با هر بار فشار دادن اهرم ماشه ای بصورت دستی فعال شده و میزان مشخصی محلول را به قسمت مرکزی پمپ هدایت میکند.

 2 – اهرم ماشه ای : این قطعه را میتوان بیرونی ترین قسمت سیستم پمپ دانست چرا که ارتباط مستقیم با دست فرد مصرف کننده خواهد داشت. این اهرم همان اهرمی است که مصرف کننده با فشردن این قطعه میزان مشخصی محلول را از بطری خارج می کند. در واقع همین اهرم مشخص کننده میزان خروجی محلول از بطری میباشد.

3 – نازل پخش کننده : نازل پخش کننده همان دریچه تخلیه میباشد که محلول از آن خارج و مورد استفاده قرار میگیرد. این نازل در دو نوع ساده و تنظیم شونده ساخته و به مصرف کننده این امکان را میدهد تا نحوه پاشیدن محلول و میزان آن را طبق نیاز خود کنترل و مدیریت کند.

اجزای درونی پمپ اسپری تریگر چیست؟

پس از بررسی اجزای بیرونی پمپ اسپری تریگر نوبت به شناخت اجزای درونی این اسپری میباشد که نسبت به اجزای بیرونی کارایی خاص و مهمتری دارند، به نوعی که اگر هر یک از این قطعات وجود نداشته باشد یا به مشکلی بر بخورد، سیستم کار پمپ اسپری مختل خواهد شد.

پمپ اسپری تریگر چیست و چه کاربردی دارد؟

1 – اهرم اسپینر چرخنده : این اهرم با چرخانده شدن، نازل پخش کننده را روی سه حالت (آف، اسپری و استریم) قرار داده و باعث تغییر حالت پاشش محلول خواهد شد. چنانچه این اهرم خراب شود، پخش کننده بطور کلی روی حالت آف باقی میماند و پمپ اسپری کاملا بلا استفاده خواهد شد.

2 – شیر توپی (بال ولو) : بال ولو که در انتهای بخش نازل و بعد از اسپینر قرار گرفته است، دارای دو حالت بسته و باز میباشد که جریان پاشش محلول را با چرخیدن اسپینر به سمت بخش (آف) میبندد و زمانی که اهرم چرخنده روی دو حالت (اسپری و استریم) قرار گیرد خروجی محلول را باز میکند. در واقع مانند هر شیر معمولی دیگری عمل میکند که وظیفه باز و بسته کردن جریان پاشش محلول را بر عهده دارد.

3 – پیستون : پیستون در هر نوع سیستمی که قرار گرفته باشد عملیات مکش را انجام میدهد و بر روی پمپ اسپری تریگر نیز همین فعالیت را بر عهده دارد که با هر با فشار دادن اهرم ماشه ای، مقداری محلول را مکیده و به سمت اهرم پر کننده هدایت میکند.

قابلیت و کاربرد پمپ اسپری تریگر چیست؟

پمپ اسپری های تریگر معمولا برای بسیاری از کاربرد های خانگی مثل نظافت شیشه ها یا فلزات ، سینک ظرف شویی و کاشی ها و همچنین مصارف باغبانی و مراقبت از گیاهان آپارتمانی، بعلاوه در امور صنعتی و شیمیایی نیز کاربرد های متنوعی خواهد داشت. نمونه این پمپ اسپری ها اسپری مینی تریگر می باشد که قابلیت ها متنوعی خواهد داشت.

امکان تنظیم میزان خروجی محلول اصلی ترین قابلیت این پمپ است. پمپ های تریگر این امکان را به شما خواهند داد تا فشار اهرم را کنترل کنید بدین ترتیب که هر چقدر بیشتر اهرم را فشار دهید، مایع بیشتری با قدرت بیشتر از آن خارج خواهد شد. همچنین قابلیت چرخش 360 درجه کلگی پمپ اسپری جهت سهولت استفاده در هر جهت از دیگر امتیازات این گروه محصولات می باشد.

پمپ اسپری تریگر چیست و چه کاربردی دارد؟

نسل اول اسپری ها تنها با یک حالت پاشش عرضه می شدند و پس از چند سال، تولیدکنندگان با اضافه کردند  تکنولوژی پاشش تنظیم شونده و همچنین قفل شونده، نسل دوم این محصولات را معرفی کردند.

قطر دهانه های پمپ اسپری تریگر و یا تفنگی به صورت استاندارد طراحی و تولید میگردند تا امکان نصب بر روی انواع بطری ها از جمله بطری های نوشابه، بطری های پلی اتیلنی و بطری های روغن مایع جهت آشپزی و سرخ کردن راحت تر مواد غذایی را داشته باشند.

استاندارد سازی قطر دهانه پمپ ها این امکان را برای مصرف کننده فراهم میکند تا دیگر لازم نباشد برای هر بطری پمپ اسپری مخصوص خود را تهیه کند، بلکه اسپری را به هر بطری که مد نظر دارد متصل و از آن استفاده خواهد نمود.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه