کاربرد انواع پالت پلاستیکی چیست؟

کاربرد انواع پالت پلاستیکی چیست؟

یکی از رایج ترین روش انبارش در صنعت، استفاده از انواع پالت پلاستیکی است. پالت های پلاستیکی در صنایع مختلف جهت سهولت در جابجایی بار های سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

این پالت ها بهترین جایگزین برای پالت های چوبی که وزن بالایی داشته و به سادگی نیز قابل شکسته شدن و در اثر تماس با آب ورم می کنند می باشند.

در ادامه این مطلب از سری مقالات پلاستجو قصد داریم به بررسی انواع پالت های پلاستیکی و کاربرد هر یک از آنها بپردازیم.

از مزایای پالت پلاستیکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– قابلیت لیفتراک خوری و حمل آسان

– تحمل وزن بالا در شرایط ثابت و متحرک

– رنگ بندی مختلف

– وزن پایین تر در مقایسه با پالت چوبی یا فلزی

– قابلیت استفاده در فضای باز و مرطوب

– مقاوم در برابر نور خورشید و پوسیدگی

– جلوگیری از لانه گذاری حشرات موذی و آلوده کردن محیط انبار

– قابلیت بازیافت جهت محافظت از محیط زیست

تاریخچه استفاده از پالت های پلاستیکی

با شروع انقلاب صنعتی در جهان مخصوصا اروپا و افزایش تولید و نیاز به انبارش حرفه ای و حمل کالاهای سنگینی که تا قبل از آن عموما تولید نمی شدند، صنعت بسته بندی و انبارش وارد مرحله ی جدیدی از خود شد و تولیدکنندگان و توزیع کنندگان روز به روز بیشتر به استفاده از انواع پالت پلاستیکی علاقه نشان دادند.

کاربرد انواع پالت پلاستیکی چیست؟

البته در حدود سال 1940 میلادی پالت ها در اولین انواع خود، پالت های چوبی بودند اما در زمان جنگ جهانی دوم، ارتش آمریکا برای کاهش خطر آتش سوزی و انفجار با توجه به قابلیت شعله ور شدن چوب، در امور جابجایی مهمات جنگی خود از پالت های پلاستیکی استفاده کرد.

می توان گفت اولین پالت طراحی شده، در سال 1938 توسط جورج ریموند به ثبت رسید که نمونه تکمیلی بعدی آن را نیز یک سال بعد، کارل کلارک به نام خود ثبت اختراع نمود.

نورمن چانرس نیز در سال 1945 نوع دیگری از پالت های پلاستیکی را برای نیروی دریایی ایالات متحده طراحی و به نام خود ثبت کرد که این نمونه در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی داشت.

انواع پالت پلاستیکی کدامند؟

انواع پالت پلاستیکی با توجه به وزنی که تحمل میکنند، صنعتی که در آن مورد استفاده قرار میگیرند، سایز و رنگ بندی دارای چند نوع مختلف از نظر کاربرد و قابلیت می باشند. البته طبق نیاز مصرف کننده پالت پلاستیکی سفارشی نیز ساخته خواهد شد که در ادامه شرح خواهیم داد:

  • پالت های سرد خانه ای:
    از آنجایی که انبارهای سردخانه ای غالبا برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی استفاده می شود پالت های پلاستیکی علاوه بر ساده کردن فرآیند حمل و نقل محصولات، از تماس مستقیم اقلام با کف سردخانه و احتمال چسبیدن محصولات به کف سردخانه جلوگیری می کند.
  • پالت های سردخانه ای باید دارای شیارهایی برای ممانعت از باقی ماندن مایعات ناشی از ذوب شدن یخ محصولات باشد که بسته به موارد استفاده در سایزهای متفاوتی تولید می شوند.

پالت سردخانه ای بیشتر در رنگ بندی آبی و با سطح صاف و غیر مشبک عرضه میشود.

مزیت پالت های پلاستیکی نسبت به پالت های چوبی این است که پالت های جنس چوب در انبارهای سردخانه ای پس از مدتی دچار ترک و شکستگی خواهند شد ولی پالت های پلیمری ماندگاری بالایی تا دمای 40 درجه زیر صفر دارند و همین امر باعث صرفه جویی در تجهیزات انبارداری خواهد شد.

((وزن پالت پلاستیکی پارامتر تاثیرگذار در قیمت نهایی آن هنگام خرید می باشد))

  • پالت های مشبک :
    پالت های مشبک استفاده متنوع و گسترده ای در تمام صنایع دارند. شبکه های تعبیه شده روی سطح پالت ها دلایل مختلفی دارد از جمله انتقال جریان هوا برای محصولاتی که فاسد شدنی هستند، جلوگیری از تجمیع آب بر روی سطح پالت، پایین آمدن وزن پالت و بالا رفتن مقاومت پالت.

جهت خرید انواع پالت پلاستیکی مشبک کلیک نمایید.

پالت ها دارای ابعاد و سایز مشخصی هستند که به راحتی قابل حمل با لیفتراک استاندارد باشند. مواردی هم که ممکن است سایز یکسان نداشته باشند باید حداقل های ابعاد استاندارد ( یعنی میانگین مستطیل 15*110*130 سانتی متر ) در آنها رعایت شده باشد و این سایز استاندارد کمک می کند تا اهرم ها و شاخک های لیفتراک به راحتی در زیر پالت قرار گیرد.

کاربرد انواع پالت پلاستیکی چیست؟

برخی از تولیدکنندگان انواع پالت پلاستیکی جهت جلوگیری از ایجاد ضربه ی شاخکهای لیفتراک به بدنه ی پالت، قسمتی دایره ای شکل و متحرک به لبه ی پالت اضافه میکنند تا اهرم ها و شاخکهای لیفتراک به راحتی در مسیر خود سر خورده و قرار گیرند.

پالت ها دارای رنگ بندی متنوعی بوده که این تفکیک رنگ به دلیل سهولت در تشخیص و تفکیک محصولات و اجناس در هنگام بارگیری انجام می گیرد. همچنین جهت جلوگیری از ریزش بار هنگام بارگیری و یا حمل، محصولات عموما بوسیله بسته بندی شیرینگ و نبشی پلاستیکی در کنار یکدیگر به صورت ثابت قرار می گیرند.

بطور کلی انواع پالت پلاستیکی یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنعت انبارش و حمل و نقل می باشند که کارگاه ها و تولیدی ها برای بسته بندی و نگهداری مواد اولیه و توزیع محصولات نهایی خود قطعا به پالت های پلاستیکی نیاز پیدا کرده و از آنها استفاده می کنند.

این پالت ها به سادگی قابل بارگیری داخل خودرو های باربری از جمله کامیون و وانت می باشد.

 

پلاستجو با معرفی و فروش تخصصی انواع محصولات و تولیدکنندگان عرصه پلیمر و پلاستیک می کوشد تا نیاز صنعت را در زمینه شبکه توزیع و خرید تخصصی بر آورده نماید. همچنین پلاستجو امکان مقایسه کیفیت و قیمت محصولات مختلف و مذاکره بی واسطه با تولیدکنندگان را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد تا آنها را در امر : خرید عمده پمپ اسپری غلیظ پاش ، خرید عمده بطری 250 میل ، خرید عمده گالن 20 لیتری ، خرید عمده گالن 10 لیتری ، خرید عمده مخزن فریم دار IBC ، خرید عمده سیفتی باکس ، خرید عمده سرنگ تزریق پزشکی ، خرید عمده ظروف یکبار مصرف ، خرید عمده ظروف مایکروویوی و خرید عمده ظروف IML یاری نماید .

 

 

به دوستانتان اطلاع دهید

نظرات کاربران بدون دیدگاه